תמא/ 37/ ח - מתקני טיפול בגז טבעי מתגליות
דלג לתוכן ראשי
 
 
العربية
תמא/ 37/ ח - מתקני טיפול בגז טבעי מתגליות 

 

 

 

תמא/ 37/ ח - קבלה וטיפול בגז טבעי מתגליות בים ועד מערכת ההולכה הארצית

 בתאריך 27.7.2014 אישרה ועדה השרים לענייני פנים ושירותים את תמ"א 37/ח.

ביום 22.10.14 דנה הממשלה בערר השר להגנת הסביבה שהוגש על החלטת ועדת השרים והחליטה לדחותו, על כן ועדת השרים מקבלת תוקף של החלטת ממשלה
מסמכי התוכנית המאושרת  הועלו לאתר - עודכן 18.11.2014  

 

קישור למסמכי התכנית

דו"ח החוקר

הודעה לעיתונות לחץ כאן

חוברת החלטות מוסדות התכנון

מצגת החוקר מדיון המועצה הארצית מיום 10.6.2014

להרחבה ולמידע נוסף על תמ"א/ 37 לחץ כאן

בשנים האחרונות חלה התקדמות במחקר ובסקרים לאיתור מקורות גז טבעי בישראל, התגלו מספר מקורות ימיים בהם קיימים מאגרים של גז טבעי מול חופי ישראל: מאגר "תמר" ו"לויתן" מול חופי חיפה; מאגר "דלית" במרחק של 60 ק"מ מחופי חדרה .

על רקע ההכרזה על מאגרי הגז הטבעי שהתגלו מול חופי ישראל כ"תגליות" לאומיות, הורתה המועצה הארצית בחודש מרץ 2011, על הכנת תכנית מתאר ארצית לקבלת גז טבעי גולמי ולטיפול בו עד כניסתו אל מערכת ההולכה הגז הארצית – תמ"א 37/ ח'.

מטרתה העיקרית של התכנית הינה ליצור תשתית תכנונית  מפורטת, במסגרתה יוגדרו שטחים בים ו ביבשה למתקנים ולצנרות הנדרשים לטיפול והובלת הגז הטבעי הגולמי ממאגרי הגז בים ועד להולכתו כגז מטופל באמצעות מערכת ההולכה הארצית אל תחנות הכח ולצרכנים נוספים, לרבות אחסון והובלת תוצרי הלוואי של תהליך הטיפול בגז.  
את התכנית עורך משרד לרמן אדריכלים ומתכנני ערים עומד בראש צוות בינלאומי רב תחומי רחב שמונה על ידי משרד התשתיות הלאומיות.

במסגרת עבודת התכנון על נושא מורכב זה נבחנו:

·         חלופות טכנולוגיות -  הוחלט ע"י המועצה הארצית כי הטיפול יעשה בצורה משולבת בים וביבשה, כאשר הטיפול המרבי יעשה בים ככל וניתן (ובכל מקרה לא תאפשר התכנית טיפול מלא של הגז ביבשה).

·         חלופות למתקני הטיפול ביבשה – לאחר תהליך של בחינת  13 חלופות  נבחרו שני אתרים לקליטה וטיפול של הגז ביבשה: אתר "חגית" בתחום המועצה האזורית חוף כרמל בצמוד למתקן חברת חשמל,  ואתר מט"ש מרץ בתחום המועצה האזורית עמק חפר.

.
 

 

 
מספר תכנית:
37 ח' 
סוג תכנית:
תכנית מתאר ארצית
נושא תכנוני:
אנרגיה
לצפייה בפרטי התכנית:
דו"ח שלב ב'